Moda na integrację sensoryczną

W obecnym czasie bardzo modna jest terapia integracji sensorycznej. Bardzo dużo powstaje gabinetów integracji sensorycznej (SI), coraz więcej jest terapeutów SI. Również studiów podyplomowych czy kursów tej terapii jest sporo. Jednak nie wszystkie kursy, szkolenia i studia są dobrej jakości. W Polsce są dwa główne stowarzyszenia kształcące i zrzeszające terapeutów SI, są to: Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej – SI (PSTIS) oraz Polskie Towarzystwo Integracji Sensorycznej  (PTIS). Najprawdopodobniej terapeuci, którzy zdobyli kwalifikacje w jednym lub drugim stowarzyszeniu posiadają najlepszą podstawę wiedzy na temat integracji sensorycznej. Oprócz ugruntowanej wiedzy liczą się także umiejętność terapeuty, aby dobrze zdiagnozować i pomóc dziecku. Dlatego bardzo ważne jest do kogo rodzic zgłosi się o pomoc. Dobrze jest sprawdzić kompetencje terapeuty lub najzwyczajniej porozmawiać z nim o zdobytych kwalifikacjach. Również w przypadku uczestnictwa w zajęciach grupowych opartych na metodzie integracji sensorycznej warto jest wybrać zajęcia prowadzone przez terapeutę SI.

Kwalifikacje

Każda terapia również terapia SI ma swoich zwolenników i przeciwników. Terapia SI jest dość młodą terapią, która jest cały czas w trakcie badań. Zaburzenia SI nie są wpisane w żadną klasyfikację medyczną. Póki co udało się jedynie wpisać zaburzenia kliniczne związane z przetwarzaniem bodźców sensorycznych w klasyfikacji diagnostycznej DC: 0-3R (zaburzenia samoregulacji). W Stanach Zjednoczonych uczennica J.A. Ayres – L. Miller chcąc wprowadzić zaburzenia SI do klasyfikacji DSM V prowadziła szereg badań. Jednak jej praca nie przyniosła właściwych efektów. W klasyfikacji DSM V występuje jedynie jako jedno z kryteriów diagnostycznych zaburzenie związane z nadreaktywnością lub podreaktywnością sensoryczną przy diagnozie spektrum autyzmu. I może z tej przyczyny nie wszyscy lekarze wierzą w skuteczność terapii SI? A może jest to raczej kwestia niewiedzy czym jest integracja sensoryczna, jakie są przyczyny zaburzeń, jak się diagnozuje zaburzenia SI, jakie są kategorie i podtypy zaburzeń SI czy jaki jest cel terapii?

Warsztaty na temat integracji sensorycznej

Pomimo mody na terapię integracji sensorycznej ogólna wiedza na jej temat jest różna – albo minimalna albo bardzo dobra. Dlatego też, aby rozpowszechnić informację na temat integracji sensorycznej postanowiłam poprowadzić bezpłatne warsztaty dla rodziców, nauczycieli i wszystkich chętnych chcących zdobyć podstawową wiedzę na ten temat.

Z związku z tym Drogi Rodzicu, Nauczycielu, Opiekunie jeśli chcesz :

  • Dowiedzieć się co to jest Integracja Sensoryczna (SI);
  • Poznać teorię Integracji Sensorycznej;
  • Zapoznać się z typologią zaburzeń Integracji Sensorycznej;
  • Odkryć możliwe przyczyny zaburzeń SI;
  • Dowiedzieć się jak wygląda diagnoza SI;
  • Poznać objawy zaburzeń SI;
  • Zobaczyć jak wygląda terapia SI

Zgłoś się na BEZPŁATNE warsztaty odnośnie INTEGRACJI SENSORYCZNEJ!

Zachęcamy do kontaktu również dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków ponieważ istnieje możliwość poprowadzenia danych warsztatów nieodpłatnie także w Waszej placówce!

Warsztaty w Barcinie
Moda na integrację sensoryczną
Przewiń na górę
Call Now Button