Wybiórczość pokarmowa

Wybiórczość pokarmowa jest trudnym zaburzeniem, które dotyka coraz więcej dzieci i ich rodzin.

Jest to zaburzenie obejmujące nie tylko dziecko niejadka, ale również ich rodziny i bliskich. Nie można wyłączyć tego problemu z życia rodziny. Problem ten obejmuje całą rodzinę, ponieważ jego konsekwencje dotykają wszystkich członków. To dziecko niejadek tkwi w zaburzeniu, ale rodzice i najbliżsi, którzy na co dzień przebywają z dzieckiem również zmagają się z trudnościami. Dlatego konsultacja w sprawie wybiórczości pokarmowej powinna odbywać się przy udziale dziecka niejadka i jego rodziny. Również terapia powinna obejmować dziecko i jego najbliższych. Gdy terapeuta zdiagnozuje problem i daje wskazówki jak uporać się z nim, to rodzina i dziecko niejadek mają najwięcej pracy. To oni wspólnie powinni dążyć do realizacji ustalonych zasad, a terapeuta kieruje terapią, wspomaga w wysiłkach i pokazuje co konkretnie robić.

Wybiórczość pokarmowa jest trudnym zaburzeniem ponieważ dotyka podstawowych funkcji życiowych. Każdy wie, że nie dostarczając organizmowi wystarczających porcji jedzenia lub wysokowartościowych posiłków człowiek źle się czuje, traci na zdrowiu, a w konsekwencji choruje lub nawet umiera. Problemy z jedzeniem wywołują bardzo duży niepokój rodziców dziecka niejadka, bo to oni są odpowiedzialni za dziecko i często czują się winni danej sytuacji. W związku z tym każdy posiłek, który jest codziennością, objęty jest stresem, niepokojem, nerwami czy innymi negatywnymi emocjami. Emocje te dotykają w takim samym stopniu dziecko niejadka (czy ja dam radę to zjeść, czy rodzice będą zadowoleni, jak to okropnie pachnie, wygląda jak… ) jak i rodziców (czy on coś zje, czy to co zje da mu siły i wartości potrzebne do życia, czy nie zwróci posiłku, czy będę spokojny… ). Każdy posiłek, których jest minimum 5 razy dziennie, przynosi takie lub podobne emocje, które nie sprzyjają dobremu samopoczuciu członków rodziny oraz dobrej atmosferze w domu.

Terapeuta podejmujący się wyzwania niesienia pomocy dziecku niejadkowi oraz jego rodzinie także nie ma łatwego zadania. To on musi wejść w rodzinę, w ich życie i codzienność. Musi znaleźć przyczynę wybiórczości pokarmowej, mieć plan jak temu zaradzić oraz wzbudzić w dziecku i bliskich tyle zaufania, aby dali się pokierować w dobrą stronę terapii. Rodzina decydująca się na terapię często przeżyła bardzo dużo i ciężko jest nie tylko odejść od pewnych wypracowanych zachowań, ale także zaufać obcej osobie, która chce pomóc ale przecież nie jest rodzicem niejadka. Nie wie co jest najlepsze dla ich dziecka. Wówczas terapeuta musi wykazać się wiedzą, sympatią, zrozumieniem i bardzo dużą chęcią pomocy.

Terapia wybiórczości pokarmowej nie jest łatwa i przyjemna. Jest ona pełna wzlotów, ale częściej upadków. Jest ona nacechowana wieloma emocjami. Jest ona całościowo obejmująca dziecko niejadka i rodzinę. I jest ona także całodobowa, ponieważ jedzenie towarzyszy nam na każdym kroku. Jednak jeśli rodzina trafi na dobrego terapeutę i mu zaufa, dołoży do tego bardzo dużo swojej pracy to prędzej czy później zaowocuje to dużymi lub małymi zmianami.

W gabinecie InteSi oferujemy konsultację oraz terapię wybiórczości pokarmowej w ujęciu sensoryczno-motorycznym. Jeśli rodzicu martwisz się o swoją pociechę niejadka i jego przyjmowanie pokarmów, jeśli napotykasz jakieś trudności, które niepokoją lub przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu rodziny to SKONTAKTUJ się z Nami. Postaramy się pomóc najlepiej jak potrafimy.

Wybiórczość pokarmowa
Przewiń na górę
Call Now Button